Dnia 22 września 2023 roku klasa 2BL miała niezwykłą przyjemność wzięcia udziału w Lubelskim Festiwalu Nauki. Nasza przygoda rozpoczęła się od warsztatów laboratoryjnych zatytułowanych „Było sobie życie na BIS – warsztaty mikroskopowe dla młodzieży.” Całe wydarzenie miało miejsce na terenie Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, dokładniej w Wydziale Farmaceutycznym oraz w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie w Zakładzie Diagnostyki Laboratoryjnej.
Autorzy Projektu:
- mgr Agnieszka Chojęta (kierownik),
- dr Magdalena Izdebska,
- mgr Monika Misztal,
- prof. dr hab. Iwona Beń-Skowronek,
- Marta Bejnarowicz-Terebus
Nauczyciel Opiekun Klasy:
- dr Agnieszka Grądzielewska (nauczycielka biologii w LO Sobieski)
Podczas tych fascynujących warsztatów mieliśmy okazję poznać pracę poszczególnych pracowni Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej, w tym:
- Pracowni Analityki Ogólnej
- Pracowni Bakteriologicznej
- Pracowni Biochemicznej
- Pracowni Hematologicznej
- Pracowni Immunochemicznej
- Punktu Pobrań Materiału do Badań Laboratoryjnych
W pracowni bakteriologicznej przeprowadziliśmy obserwacje preparatów mikrobiologicznych, a w pracowni hematologicznej mieliśmy okazję przyjrzeć się komórkom szpiku prawidłowego oraz szpiku pacjenta z białaczką. To była niezwykła możliwość zobaczenia, jak działa laboratorium diagnostyki medycznej w praktyce.
Następnie udaliśmy się do Centrum Symulacji Medycznej na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, gdzie odbyły się warsztaty o tytule „Dwie strony medalu – tajniki bloku operacyjnego.”
Autorzy Projektu:
- lek. Mateusz Szymański (kierownik),
- Jakub Bochen,
- Jakub Śmietana,
- Wiktor Jaworski,
- Rafał Burek,
- Jagoda Tomkiewicz
Nauczyciel Opiekun Klasy:
- dr Agnieszka Grądzielewska (nauczycielka biologii w LO Sobieski)
Podczas tych warsztatów, uczestniczyliśmy w fascynującej podróży przez proces zabiegu operacyjnego. Dowiedzieliśmy się, jak należy przygotować pacjenta do operacji, poznaliśmy narzędzia, których używają chirurdzy podczas zabiegów operacyjnych. Mieliśmy także okazję obejrzeć salę operacyjną i wcielić się w rolę chirurgów. Na szczególnych trenażerach ćwiczyliśmy umiejętność szycia ran oraz proces mycia rąk i dezynfekcji lekarza chirurga.
To niezwykłe doświadczenie pozwoliło nam poznać tajniki medycyny i diagnostyki laboratoryjnej oraz zainspirowało wielu z nas do rozważania kariery w dziedzinie medycyny i nauk biologicznych. Dziękujemy autorom projektów oraz naszej nauczycielce, dr Agnieszce Grądzielewskiej, za umożliwienie nam udziału w tym niezapomnianym wydarzeniu na Lubelskim Festiwalu Nauki. To był dzień, który na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci.