Auschwitz – niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i ośrodek zagłady – stał się międzynarodowym symbolem. Rocznicę jego wyzwolenia, 27 stycznia, Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
W tym dniu uczniowie naszego Liceum wzięli udział w konferencji, która została zorganizowana przez władze miasta Rishon Le Zion (Izrael). Do udziału zostali zaproszeni przedstawiciele miast partnerskich z Polski, Niemiec, Ukrainy, Rosji, Węgier, Filipin, Rumunii. Lublin był reprezentowany przez uczniów LO im. Jana III Sobieskiego oraz II LO im. Unii Lubelskiej, nauczycieli oraz przedstawicieli Urzędu Miasta. Łącznie w konferencji zorganizowanej na platformie ZOOM wzięło udział ponad 180 uczestników z różnych zakątków świata.
Wydarzenie rozpoczęło się przemówieniem prezydenta Rishon LeZion. Następnie głos po kolei zabierali przedstawiciele miast partnerskich. Nasze uczennice z klas drugich – Alicja Wasyl, Helena Moszyńska, Antonina Plapis, Emilia Szuper i Łucja Woźniak- wraz z kolegami i koleżankami z Unii odczytali wiersz Wisławy Szymborskiej pt. „Jeszcze”. Na uwagę zasługuje fakt, że tuż po naszym wystąpieniu przemawiała jedna z Ocalonych – pani Róża Lipszyc, która urodziła się w Lublinie w 1929 r. Pani Róża podzieliła się swoim świadectwem, które było najbardziej wzruszającym momentem całego wieczoru.
Do uczestników zwrócili się również prezydenci wszystkich miast partnerskich w wystąpieniach przygotowanych i nagranych specjalnie na tę okoliczność.
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został ustanowiony 1 listopada 2005 r. rezolucją Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Święto nie tylko oddaje cześć pomordowanym, ale jest również apelem o przeciwdziałanie jakimkolwiek formom negacji Holokaustu. Biorąc udział w tym wydarzeniu, dołączamy się do działań upamiętniających ofiary Zagłady na całym świecie.