fbpx

kontakt

663 510 571
81 524 70 95

szkoła

dla rodzica

rekrutacja

kontakt

663 510 571
81 524 70 95

szkoła

dla rodzica

rekrutacja

O szkole

Zasady rekrutacji

Opłaty i promocje

Zapisy i harmonogram

Sekretariat
663 510 571

Dla rodzica

Statut

Dokumenty szkolne

Dziennik

Matura

Plan lekcji

Plan zajęć pozalekcyjnych

Kalendarz

Podręczniki

Zobacz również

Aktualności

Tablica ogłoszeń

Zebrania i konsultacje

LO Sobieski

Nauczyciele

Psycholog

Opłaty

Historia szkoły

Sukcesy

Oferta zajęć pozalekcyjnych

Młodzi chemicy

Zobacz również

Aktualności

Tablica ogłoszeń

We Francji listopad został uznany miesiącem bez papierosa. Organizowane są wtedy kampanie prewencyjne przeciw paleniu i używaniu nikotyny. I tak na przykład francuscy palacze mogą dostać za darmo w oznaczonych aptekach zestaw pomagający im w rzuceniu palenia.

My również postanowiliśmy, w trosce o Wasze zdrowie, wspomnieć w naszej audycji „Francuski to muzyka” o tym temacie i przygotowaliśmy dla Was kilka piosenek francuskich artystów.

Renaud Séchan – „Arrête la clope”

Autorem piosenki jest Renaud Séchan, francuski artysta piosenki autorskiej, twórca piosenek zaangażowanych społecznie i politycznie, aktor. Urodził się w Paryżu. Tworzy piosenki z gatunku pop i rock. Tytuł piosenki dosłownie oznacza „Rzuć papierosa”. Utwór opowiada o tym, jak ciężko jest rzucić palenie po długotrwałym nałogu. Tekst jest oparty na doświadczeniach samego autora. Autor mówi także o destrukcyjnym wpływie palenia na jakość życia. Z tekstu dowiadujemy się również, że twórca bardzo chciałby rzucić palenie, lecz nie jest w stanie. Co więcej, autor przyznaje się do wielu popełnionych błędów.

Matthieu Chedid – „Je suis une cigarette”

Matthieu Chedid znany jako M to francuski rockowy piosenkarz, gitarzysta i autor tekstów. Jest najbardziej nagradzanym artystą francuskiego konkursu muzycznego Victoires de la Musique. Cała jego rodzina jest utalentowana muzycznie i są artystami.

Piosenka opowiada o jego uzależnieniu od papierosów, które traktuje jako szybką pomoc na problemy. Nie potrafi rzucić palenia, obserwuje zachodzące w organizmie zmiany: ciężkość w oddychaniu, żółte zęby. Mimo tego łamie się i nie umie odstawić papierosów.

Sanseverino  – „Cigarette”

Jest francuskim piosenkarzem włoskiego pochodzenia. Urodzony w 1961 w Paryżu, śpiewa pop , na scenie jest od 1992.

Piosenka „Cigarette” przestrzega przed paleniem , w tekście artysta podkreśla negatywne jego skutki.

Jak możemy zaobserwować, z doświadczenia artystów wynika, że trudno jest walczyć z nałogiem, a co za tym idzie, złotym środkiem jest nie sięganie po pierwszego papierosa. Zresztą, palenie jest démodé (niemodne) !