fbpx

kontakt

663 510 571
81 524 70 95

szkoła

dla rodzica

rekrutacja

kontakt

663 510 571
81 524 70 95

szkoła

dla rodzica

rekrutacja

O szkole

Zasady rekrutacji

Opłaty i promocje

Zapisy i harmonogram

Sekretariat
663 510 571

Dla rodzica

Statut

Dokumenty szkolne

Dziennik

Matura

Plan lekcji

Plan zajęć pozalekcyjnych

Kalendarz

Podręczniki

Zobacz również

Aktualności

Tablica ogłoszeń

Zebrania i konsultacje

LO Sobieski

Nauczyciele

Psycholog

Opłaty

Historia szkoły

Sukcesy

Oferta zajęć pozalekcyjnych

Młodzi chemicy

Zobacz również

Aktualności

Tablica ogłoszeń

Bonjour à toutes et à tous!

Wracamy z audycją FRANCUSKI TO MUZYKA. Ku przypomnieniu dla tych, którzy jeszcze o niej nie słyszeli, jest to projekt przygotowany przez uczniów zgłębiających język francuski. Naszym celem jest przybliżenie, poprzez muzykę, szeroko pojętej kultury frankofońskiej całej społeczności szkolnej.

Zatem zaczynamy! Tym razem zapoznaliśmy się z utworami prosto z Afryki, a nadal w języku francuskim. I to nie ze względu na miłość do języka, ale przede wszystkim przez fakt, iż twórcy piosenek pochodzą z Senegalu i z Demokratycznej Republiki Konga, gdzie język Moliera jest językiem urzędowym.

 

“La cour de grands” – Youssou N’Dour, Axelle Red

Twórcami piosenki “La cour de grands” są Senegalczyk Youssou N’Dour oraz belgijska piosenkarka Axelle Red. Youssou N’Dour oprócz bycia kompozytorem zajmuje się polityką oraz jest ministrem kultury i rozrywki w Senegalu od 2012 roku.

Axelle Red jest najbardziej znana ze swojego singla “Sensualité” z 1993 roku. Piosenka powstała z okazji mistrzostw świata w piłce nożnej z 1998 roku. Była ona oficjalną piosenką tego turnieju. Utwór opowiada o ekscytacji i napięciu, jakie towarzyszą zarówno widzom jak i zawodnikom mistrzostw świata. Wyraża także wielką chęć zwycięstwa Francji w turnieju.

 

„Senegal fast food” – Amadou & Mariam

Rytmiczna i o nieco komediowym wydźwięku piosenka Senegalskich autorów opowiadająca o wyjściu z biedy przez wyjazd z kraju. Tytułowy Senegal Fast food to biznes za granicą założony właśnie przez senegalskich emigrantów.

 

“Si La Mer Se Déchaine” – Dena Mwana

Twórcą piosenki “Si La Mer Se Déchaine” jest Dena Mwana, piosenkara i kompozytorka pochodząca z Demokratycznej Republiki Konga. Zaczęła śpiewać publicznie jako część chóru kościelnego “Notre Dame de Grace” w wieku 13 lat. W wieku 18 lat została dyrektorem tego chóru. Kluczowe znaczenie dla jej śpiewu, kompozycji i występów ma jej chrześcijańska wiara. Utwór opowiada o ludzkim życiu                i jego przemijaniu i skończoności. Przestrzega także przed strachem przed śmiercią. Piosenkarka zachęca w utworze do wiary w Jezusa.

 

„Yolo” – Maître Gims

Maître Gims to piosenkarz i raper pochodzący z Demokratycznej Republiki Konga. Jest sławny we Francji, gdzie jego piosenki cieszą się popularnością i osiągają wysokie miejsca na listach przebojów. Piosenka „Yolo” nawiązuje do jego afrykańskiego pochodzenia i jest zainspirowana okresem dorastania w Kongo.