fbpx

kontakt

663 510 571
81 524 70 95

szkoła

dla rodzica

rekrutacja

kontakt

663 510 571
81 524 70 95

szkoła

dla rodzica

rekrutacja

O szkole

Zasady rekrutacji

Opłaty i promocje

Zapisy i harmonogram

Sekretariat
663 510 571

Dla rodzica

Statut

Dokumenty szkolne

Dziennik

Matura

Plan lekcji

Plan zajęć pozalekcyjnych

Kalendarz

Podręczniki

Zobacz również

Aktualności

Tablica ogłoszeń

Zebrania i konsultacje

LO Sobieski

Nauczyciele

Psycholog

Opłaty

Historia szkoły

Sukcesy

Oferta zajęć pozalekcyjnych

Młodzi chemicy

Zobacz również

Aktualności

Tablica ogłoszeń

Muzyka francuskojęzyczna jest wszędzie. Tym razem projekt Francuski to muzyka podjął utwory z terytoriów Belgii. A oto wyselekcjonowane przez uczniów utwory, jakich mogliśmy posłuchać podczas długiej przerwy.

 Stromae – Papaoutai

Tytuł utworu, Papaoutai, to fonetyczny zapis pytania “papa où t’es?” – czyli “tato gdzie jesteś?”. Jak tytuł wskazuje, piosenka opowiada o braku ojca w domu z perspektywy dziecka, które próbuje się w tej sytuacji odnaleźć. Utwór nasycony jest własnymi emocjami autora, syna Belgijki i Rwandyjczyka,  którego ojciec zginął podczas ludobójstwa w Rwandzie, Stromae również więc był zmuszony do dorastania bez niego.

Lara Fabian – Je t’aime

Tytuł Je t’aime – czyli Kocham Cię, już zapowiada, że cała piosenka jest gorącym wyznaniem miłości, ale też opowieścią o jej ciężkich chwilach. Kanadyjsko – belgijska artystka, porównywana do  Celine Dion, nagrywa utwory nie tylko po francusku, ale też w języku angielskim, hiszpańskim, włoskim, flamandzkim, niemieckim, greckim, portugalskim, hebrajskim, rosyjskim oraz po łacinie.

Saskia – Dans ma tête

Relacje często mogą być jednostronne, istniejące i idealne wyłącznie w głowie jednej osoby. Taki przekaz daje piosenka Dans ma tête, której tytuł dokładnie tłumaczy się “w mojej głowie”. Saskia opisuje w utworze swoją drogę przez złe wspomnienia, w tym zerwania.

Angèle – Ta Reine

Piosenka opowiada o uczuciu głębszym niż przyjaźń. Kobieta staje się panią serca, królową, stąd też tytuł. Jest to jeden z utworów, dzięki któremu Angèle zyskała sławę. Nagrała również piosenkę w duecie z Dua Lipa.

W kolejnym etapie projektu przemieścimy się do Afryki. Tak, tam również króluje język francuski!